Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Xiaomi Redmi 4A
Xiaomi Redmi 4A Key Specs
- SD Card area available FM Radio support Dual sim support Multiple color options
- HD+ Screen Not water resistant
Xiaomi Redmi 4A Reviews
Review on Youtube
Xiaomi Redmi 4A
×Xiaomi Redmi 4A Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | XiaomiSmartphones by Xiaomi > |
| Announced | Nov 4, 2016 |
| Release Date | Nov 11, 2016 |
| Out Price | About 110 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio and PPI | 16:9 ratio - 296 ppi density |
| Size | 5.0 inches, 68.0 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Peak brightness (nit) | |
| Protection | |
| Features |
BODY
| Colors |
Gold Rose Gold Dark Gray |
| Dimensions | 139.9 x 70.4 x 8.5 mm (5.51 x 2.77 x 0.33 in) |
| Weight | 131.5 gr (4.66 oz) |
| Material | Back: Metal |
| Certification | |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | Yes |
| USB Type | microUSB 2.0 |
| Cooling System | |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1 (2100), B3 (1800), B7 (2600), B38 (TDD 2600), B39 (TDD 1900), B40 (TDD 2300), B41 (TDD 2500) |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | TD-SCDMA 1880-1920 MHz TD-SCDMA 2010-2025 MHz |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Network Speed | HSPA, LTE |
Others
| SIM Card Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
| Number of SIM Area | 2 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
| FM Radio | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | 1.181 W/kg |
| Head SAR (AB) | 0.525 W/kg |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 425 8917 |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Bits | 64Bit |
| Cores | 4 Çekirdek |
| Process technology | 28 nm |
| GPU | Adreno 308 |
| GPU Cores | |
| GPU Frequency | 500 MHz |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow); MIUI 10 |
| Play Store |
MEMORY
| RAM Capacity | 2GB/3GB |
| RAM Type | LPDDR3 |
| Storage | 16GB/32GB |
| SD Card Slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
44k
• Antutu v7
|
| Geek Bench Score |
664
Single Score
1741
Multi Score
2655
Battery Score
|
Battery
| Capacity | 3120 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | |
| Reverse Charging |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Image Resolution | 4160 x 3120 pixels, 12.98 MP |
| Video Resolution and FPS | 1920x1080 (Full) - (30 fps) 1280x720 (HD) - (30 fps) |
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Electronic Stabilisation (EIS) | |
| Slow Motion Video | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 5 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | null |
| Features |
Popular Comparisons
Xiaomi Redmi 4A vs Micromax Canvas Spark Q380
Xiaomi Redmi 4A vs Xiaomi Mi 9T
Xiaomi Redmi 4A vs Realme 5
Xiaomi Redmi 4A vs Infinix Note 7
Xiaomi Redmi 4A vs Poco X3 NFC
Xiaomi Redmi 4A vs Infinix Note 7 Lite
Xiaomi Redmi 4A vs Samsung Galaxy J5 (2017)
Xiaomi Redmi 4A vs LG K8 (2017)
Xiaomi Redmi 4A vs vivo V20 SE
Xiaomi Redmi 4A vs Realme 6













If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 1 comments on this product.