Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Lava Shark
Lava Shark Key Specs
- SD Card area available Dual sim support High battery capacity USB Type-C reversible connector
- HD+ Screen Not water resistant
Lava Shark Reviews
Review on Youtube
Lava Shark
×Lava Shark Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | LavaSmartphones by Lava > |
| Announced | 2025, May 23 |
| Release Date | 2025, May 23 |
| Out Price | About 80 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 262 ppi density |
| Size | 6.75 inches, 109.5 cm2 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels |
| Peak brightness (nit) | |
| Protection | |
| Features |
BODY
| Colors |
Stellar Gold Stellar Blue |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Material | |
| Certification | IP54 |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | |
| USB Type | USB Type-C, OTG |
| Cooling System | |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE |
| 5G Bands | SA/NSA |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, GLONASS |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
| FM Radio |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Unisoc T765 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A76 & 6x2.1 GHz Cortex-A55) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| GPU Cores | 1 Cores |
| GPU Frequency | 650 MHz |
| OS | Android 14 |
| Play Store |
MEMORY
| RAM Capacity | 4 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 64 GB |
| SD Card Slot | microSDXC |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
|
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 13 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | (wide) |
| Extra | (wide), AF |
| Image Resolution | 13 MP |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
| Optical Stabilisation (OIS) | |
| Electronic Stabilisation (EIS) | |
| Slow Motion Video | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 5 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | Yes |
| Features |


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.