Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Nokia C300
Nokia C300 Key Specs
- SD Card area available FM Radio support Dual sim support High battery capacity
- HD+ Screen Not water resistant No Infrared
Nokia C300 Reviews
Review on Youtube
Nokia C300
×Nokia C300 Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | NokiaSmartphones by Nokia > |
| Announced | 2023, June 02 |
| Release Date | 2023, June 14 |
| Out Price | About 60 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 269 ppi density |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~80.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Peak brightness (nit) | 400 nits (typ) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Features | Water Drop Notch, 2.5D curved glass screen, Panda glass, Capacitive, Multi-touch |
BODY
| Colors |
Blue |
| Dimensions | 166.7 • 76.6 • 8.6 mm (6.56 • 3.02 • 0.34 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Certification | IP52 |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer, Barometer, Fingerprint, Side-mounted fingerprint sensor |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| Cooling System | No |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes Features: Loudspeaker, Earpiece |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, A-GPS |
| Network Speed | HSPA, LTE |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| VoLTE | No |
| FM Radio | FM radio |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 11 nm |
| GPU | Qualcomm Adreno 610 |
| GPU Cores | |
| GPU Frequency | 950 MHz |
| OS | Android 12 |
| Play Store | Yes |
MEMORY
| RAM Capacity | 3 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 32 GB |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
201.000
• Antutu v9
|
Battery
| Capacity | 4000 mAh mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 12.89 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | (wide) |
| Extra | Autofocus, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer, Scene mode |
Second Camera
| Resolution | 2 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | (macro) |
| Extra |
| Image Resolution | 12.89 megapixels |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Electronic Stabilisation (EIS) | No |
| Slow Motion Video | No, 30 fps |
| Features | LED flash, HDR, portrait, night |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 7.99 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.4 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | Yes |
| Features | Face unlock |

If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.