Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
OnePlus 13s
OnePlus 13s Key Specs
- OIS support NFC support Dual sim support High RAM capacity
- No SD Card slot No headphone jack No FM Radio Not water resistant
OnePlus 13s Reviews
Review on Youtube
OnePlus 13s
×OnePlus 13s Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | OnePlusSmartphones by OnePlus > |
| Announced | 2025, June 05 |
| Release Date | 2025, June 12 |
| Out Price | INR51,999 |
DISPLAY
| Type | LTPO AMOLED |
| Aspect Ratio and PPI | 19.5:9 ratio - 460 ppi density |
| Size | 6.32 inches, 97.9 cm2 (~90.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1216 x 2640 pixels |
| Peak brightness (nit) | 800 nits maximum brightness, 1600 nits global peak brightness |
| Protection | Crystal Shield Glass |
| Features | Hole-punch Notch, 1-120 Hz refresh rate, 3840 Hz PWM, Refresh rate 120 Hz, Variable refresh rate VRR, Always-On Display, TÜV Rheinland Eye Comfort Certification, HDR10+, DCI-P3, DC dimming, 10 Bits panel, DisplayMate A+, Dolby Vision, Scratch resistant, Corning Gorilla Glass 7i, Capacitive, Multi-touch, Frameless, LTPO (Low Temperature PolySilicon oxide) |
BODY
| Colors |
Green Silk Black Velvet Pink Satin |
| Dimensions | 150.8 • 71.7 • 8.2 mm (5.94 • 2.82 • 0.32 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Material | Glass front, aluminum frame |
| Certification | IP65 |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer, Compass, Gyroscope, Fingerprint, In-display ultrasonic fingerprint sensor, X-axis linear motor |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cooling System | Yes |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes Features: Loudspeaker, Earpiece, Stereo speakers |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 8, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| VoLTE | Yes |
| FM Radio | No |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 3 nm |
| GPU | Qualcomm Adreno 830 |
| GPU Cores | |
| GPU Frequency | 1100 MHz |
| OS | OxygenOS 15 (Android 15) |
| Play Store | Yes |
MEMORY
| RAM Capacity | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage | 256 GB, 512 GB |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
3.035.105
• Antutu v10
|
Battery
| Capacity | 5850 mAh mAh |
| Type | Si-Carbon Li-Ion |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 50.18 MP |
| Sensor | Sony LYT-700C |
| Aperture | f/1.8 |
| Pixel Size | 1.0µm |
| Sensor Size | 1/1.56" |
| Optical Zoom | |
| Lens | 24mm (wide) |
| Extra | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Optical zoom, Digital image stabilization, Optical image stabilization, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer, Scene mod |
Second Camera
| Resolution | 50 MP |
| Sensor | Samsung S5KJN5 |
| Aperture | f/2.0 |
| Pixel Size | 0.64µm |
| Sensor Size | 1/2.75" |
| Optical Zoom | 2x optical zoom |
| Lens | (telephoto) |
| Extra | (telephoto), PDAF |
| Image Resolution | 50.18 megapixels |
| Video Resolution and FPS | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS, OIS, Dolby Vision HDR |
| Optical Stabilisation (OIS) | Yes |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | Yes, 960 fps |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 32.33 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.0 |
| Pixel Size | 0.7µm |
| Sensor Size | 1/3.1" |
| Lens | 21mm (wide) |
| Extra | HDR, panorama |
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Features | Face unlock, Face detection, Autofocus |


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.