Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
OnePlus Turbo 6
OnePlus Turbo 6 Key Specs
- OIS support NFC support Water resistant Dual sim support
- No SD Card slot No headphone jack No FM Radio
OnePlus Turbo 6 Reviews
Review on Youtube
OnePlus Turbo 6
×OnePlus Turbo 6 Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | OnePlusSmartphones by OnePlus > |
| Announced | 2026, January 08 |
| Release Date | 2026, January 09 |
| Out Price | About 280 EUR |
DISPLAY
| Type | AMOLED |
| Aspect Ratio and PPI | 19.5:9 ratio - 450 ppi density |
| Size | 6.78 inches, 112.4 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels |
| Peak brightness (nit) | 800 nits typical brightness, 1800 nits global peak brightness |
| Protection | |
| Features | Hole-punch Notch, SGS Certified, TÜV Low Blue Light, 2592 PWM, Refresh rate 165 Hz, Touch sampling rate 300 Hz, 8000000:1 contrast ratio, Always-On Display, TÜV Rheinland Eye Comfort Certification, HDR10+, DCI-P3, DC dimming, 10 Bits panel, Dolby Vision, Scratch resistant, Crystal Armor Glass, Capacitive, Multi-touch, LTPS (Low Temperature PolySilicon silicon), Frameless, LTPO (Low Temperature PolySilicon oxide) |
BODY
| Colors |
Light Chasing Silver Wilderness Green Lone Wolf Black |
| Dimensions | 162.5 • 77.5 • 8.5 mm (6.40 • 3.05 • 0.33 in) |
| Weight | 217 g (7.65 oz) |
| Material | |
| Certification | IP68 |
| Water Resistant | Yes |
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer, Compass, Gyroscope, Fingerprint, Color temperature sensor, X-axis linear motor, In-display optical fingerprint sensor |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| Cooling System | Yes |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes Features: Loudspeaker, Earpiece, Stereo speakers |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5 |
| VoLTE | Yes |
| FM Radio | No |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.21 GHz Cortex-X4 & 3x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.8 GHz Cortex-A720 & 2x2.0 GHz Cortex-A720) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 4 nm |
| GPU | Qualcomm Adreno 825 |
| GPU Cores | |
| GPU Frequency | |
| OS | ColorOS 16 (Android 16) |
| Play Store | No |
MEMORY
| RAM Capacity | 12 GB, 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage | 256 GB, 512 GB |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
2.303.312
• Antutu v11
|
Battery
| Capacity | 9000 mAh mAh |
| Type | Si-Carbon Li-Ion |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 50.18 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/1.9 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | 26mm (wide) |
| Extra | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Optical zoom, Digital image stabilization, Optical image stabilization, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer, Scene mod |
| Image Resolution | 50.18 megapixels |
| Video Resolution and FPS | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS, OIS |
| Optical Stabilisation (OIS) | Yes |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | Yes, 480 fps |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 15.93 MP |
| Sensor | Sony IMX480 |
| Aperture | f/2.4 |
| Pixel Size | 0.8 µm |
| Sensor Size | 1/3" |
| Lens | 23mm (wide) |
| Extra | HDR, panorama |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Features | Face unlock, Face detection |

If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.