Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Oppo Reno13 F 4G
Oppo Reno13 F 4G Key Specs
- SD Card area available OIS support Water resistant Dual sim support
- No headphone jack No FM Radio
Oppo Reno13 F 4G Reviews
Review on Youtube
Oppo Reno13 F 4G
×Oppo Reno13 F 4G Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | OppoSmartphones by Oppo > |
| Announced | 2025, January 04 |
| Release Date | 2025, January 10 |
| Out Price |
DISPLAY
| Type | AMOLED |
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 395 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~88.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Peak brightness (nit) | 600 nits (typ), 1200 nits (HMB), 2100 nits (peak) |
| Protection | Asahi Glass AGC DT-Star2 |
| Features | 2.5D curved glass screen, Asahi Glass AGC DT-Star 2, 120 Hz refresh rate |
BODY
| Colors |
Graphite Grey Skyline Blue Plume Purple |
| Dimensions | 162.2 • 75.1 • 7.8 mm (6.39 • 2.96 • 0.31 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Material | |
| Certification | IP68 |
| Water Resistant | Yes |
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer, Compass, Gyroscope, Pedometer, Geomagnetic, Fingerprint, Gravity, In-display fingerprint sensor |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cooling System | Yes |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes Features: Loudspeaker, Earpiece |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - version 1, HSDPA 850 / 2100 - version 2 |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS |
| Network Speed | HSPA, LTE |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| VoLTE | Yes |
| FM Radio | No |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | MediaTek Helio G100 (MT6789H) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 6 nm |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Frequency | 1000 MHz |
| OS | ColorOS 15 (Android 15) |
| Play Store |
MEMORY
| RAM Capacity | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 256 GB |
| SD Card Slot | microSDXC |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
|
Battery
| Capacity | 5800 mAh mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 50.18 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/1.8 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | 26mm (wide) |
| Extra | Autofocus, Continuous autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Optical zoom, Digital image stabilization, Optical image stabilization, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, |
Second Camera
| Resolution | 8 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | 1.12µm |
| Sensor Size | 1/4.0" |
| Optical Zoom | |
| Lens | 16mm, 112° (ultrawide) |
| Extra |
Third Camera
| Resolution | 2 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | (macro) |
| Extra |
| Image Resolution | 50.18 megapixels |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30/60, gyro-EIS, OIS |
| Optical Stabilisation (OIS) | Yes |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 32.17 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.4 |
| Pixel Size | 0.8µm |
| Sensor Size | 1/2.74" |
| Lens | 22mm (wide) |
| Extra | Panorama |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
| Features | Face unlock, Face detection, HDR |

If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.