Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Infinix Note 50 4G
Infinix Note 50 4G Key Specs
- SD Card area available FM Radio support Dual sim support High RAM capacity
- No headphone jack Not water resistant
Infinix Note 50 4G Reviews
Review on Youtube
Infinix Note 50 4G
×Infinix Note 50 4G Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | Smartphones by > |
| Announced | 2025, March 04 |
| Release Date | 2025, March |
| Out Price | About 160 EUR |
DISPLAY
| Type | AMOLED |
| Aspect Ratio and PPI | |
| Size | 6.78 inches, 109.9 cm2 (~90.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) |
| Peak brightness (nit) | 1300 nits (peak) |
| Protection | |
| Features |
BODY
| Colors |
Titanium Grey Ruby Red Mountain Shade Shadow Black |
| Dimensions | 163.3 • 74.4 • 7.6 mm (6.43 • 2.93 • 0.30 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Material | Glass front, aluminum frame |
| Certification | IP64 |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cooling System | |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes, with stereo speakers |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 , HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS |
| Network Speed | HSPA, LTE |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
| FM Radio | FM radio |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Frequency | 1000 MHz |
| OS | X OS 15 (Android 15) |
| Play Store |
MEMORY
| RAM Capacity | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 256 GB |
| SD Card Slot | Unspecified |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
|
Battery
| Capacity | 5200 mAh |
| Type | |
| Quick Charge Technology | All-Round FastCharge 3.0 |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | 30W |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 50 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/1.9 |
| Pixel Size | 1.0µm |
| Sensor Size | 1/1.57" |
| Optical Zoom | |
| Lens | (wide) |
| Extra | (wide), PDAF, OIS |
Second Camera
| Resolution | 2 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | (macro) |
| Extra |
| Image Resolution | 50 MP |
| Video Resolution and FPS | 1440p@30fps, 1080p@30/60/240fps |
| Optical Stabilisation (OIS) | |
| Electronic Stabilisation (EIS) | |
| Slow Motion Video | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 13 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
| Features |


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.