Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Infinix Xpad GT
Infinix Xpad GT Key Specs
- FM Radio support High RAM capacity High battery capacity USB Type-C reversible connector
- No SD Card slot No headphone jack Not water resistant
Infinix Xpad GT Reviews
Review on Youtube
Infinix Xpad GT
×Infinix Xpad GT Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | InfinixSmartphones by Infinix > |
| Announced | 2025, May 21 |
| Release Date | 2025, June 04 |
| Out Price | About 350 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio and PPI | |
| Size | 13.0 inches, 494.7 cm2 (~88.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2880 x 1840 pixels (~263 ppi density) |
| Peak brightness (nit) | 700 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Features | Without Notch TÜV Certified Full Care Display TUB Rheinland Flicker-free Certified TUB Rheinland Low Blue Light Certified Refresh rate 144 Hz HDR10 DCI-P3 10 Bits panel 2.5D curved glass screen Stylus S-Pen Capacitive Multi-touch |
BODY
| Colors |
Stellar Gray |
| Dimensions | 291.7 • 191.1 • 6.5 mm (11.48 • 7.52 • 0.26 in) |
| Weight | 655 g (1.44 lb) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum frame, aluminum back |
| Certification | |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Accelerometer |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | |
| USB Type | USB Type-C, OTG, accessory connector pins |
| Cooling System | No |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes, with stereo speakers (8 speakers), -20.7 LUFS (Excellent) |
Network
Frequencies
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G Bands | N/A |
| 3G Bands | N/A |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | Unspecified |
| Network Speed |
Others
| SIM Card Type | No |
| Number of SIM Area | |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
| FM Radio | FM radio |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 5 nm |
| GPU | Adreno 660 |
| GPU Cores | |
| GPU Frequency | 840 MHz |
| OS | Android 14 |
| Play Store | No |
MEMORY
| RAM Capacity | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Storage | 256 GB |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
725.000
• Antutu v9
|
Battery
| Capacity | 10000 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 13 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.0 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | |
| Extra | AF |
| Image Resolution | 13 MP |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Electronic Stabilisation (EIS) | No |
| Slow Motion Video | Yes, 120 fps |
| Features | LED flash |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 9 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
| Features |

If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.