Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
OnePlus Ace 6
OnePlus Ace 6 Key Specs
- OIS support NFC support Wireless charging Water resistant
- No SD Card slot No headphone jack No FM Radio
OnePlus Ace 6 Reviews
Review on Youtube
OnePlus Ace 6
×OnePlus Ace 6 Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | OnePlusSmartphones by OnePlus > |
| Announced | 2025, October 27 |
| Release Date | 2025, October 30 |
| Out Price | About 310 EUR |
DISPLAY
| Type | AMOLED |
| Aspect Ratio and PPI | 2.201:1 |
| Size | 6.83 inches, 113.3 cm2 (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1272 x 2800 pixels (~450 ppi density) |
| Peak brightness (nit) | 800 nits maximum brightness, 1800 nits global peak brightness |
| Protection | Crystal Shield Glass |
| Features | Hole-punch Notch, SGS Certified, TÜV Low Blue Light, 2592 PWM, Refresh rate 165 Hz, Touch sampling rate 300 Hz, 8000000:1 contrast ratio, Always-On Display, TÜV Rheinland Eye Comfort Certification, HDR10+, DCI-P3, DC dimming, 10 Bits panel, Dolby Vision, Scratch resistant, Capacitive, Multi-touch, LTPS (Low Temperature PolySilicon silicon), Frameless |
BODY
| Colors |
Quick Silver Black Flash White |
| Dimensions | 163.4 • 77 • 8.3 mm (6.43 • 3.03 • 0.33 in) |
| Weight | 213 g (7.51 oz) |
| Material | Glass front (Crystal Shield Glass), glass back, aluminum frame |
| Certification | IP68 |
| Water Resistant | Yes |
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer, Compass, Gyroscope, Fingerprint, In-display ultrasonic fingerprint sensor, X-axis linear motor |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| Cooling System | Yes |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes Features: Loudspeaker, Earpiece, Stereo speakers |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 8, 18, 26, 28A, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5 |
| VoLTE | Yes |
| FM Radio | No |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 3 nm |
| GPU | Qualcomm Adreno 830 |
| GPU Cores | |
| GPU Frequency | 1100 MHz |
| OS | ColorOS 16 (Android 16) |
| Play Store | No |
MEMORY
| RAM Capacity | 12 GB, 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage | 256 GB, 512 GB, 1024 GB |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
3.241.567
• Antutu v11
|
Battery
| Capacity | 7800 mAh mAh |
| Type | Si-Carbon Li-Ion |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 50.18 MP |
| Sensor | Sony IMX906 |
| Aperture | f/1.8 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | 24mm (wide) |
| Extra | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Optical zoom, Digital image stabilization, Optical image stabilization, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer, Scene mod |
Second Camera
| Resolution | 8 MP |
| Sensor | Sony IMX355 |
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | 1.12µm |
| Sensor Size | 1/4.0" |
| Optical Zoom | |
| Lens | 16mm, 112° (ultrawide) |
| Extra | Autofocus, Optical image stabilization, Phase detection autofocus (PDAF) |
| Image Resolution | 50.18 megapixels |
| Video Resolution and FPS | 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Optical Stabilisation (OIS) | Yes |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | Yes, 480 fps |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 15.93 MP |
| Sensor | Sony IMX480 |
| Aperture | f/2.4 |
| Pixel Size | 1.0µm |
| Sensor Size | 1/3" |
| Lens | 23mm (wide) |
| Extra | HDR, panorama |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Features | Face unlock, Face detection |


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.