Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Apple iPhone SE (2020)
Apple iPhone SE (2020) Key Specs
- OIS support NFC support Wireless charging Water resistant
- No SD Card slot No headphone jack No FM Radio No Infrared
Apple iPhone SE (2020) Reviews
Review on Youtube
Apple iPhone SE (2020)
×Apple iPhone SE (2020) Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | AppleSmartphones by Apple > |
| Announced | 2020, April 15 |
| Release Date | 2020, April 24 |
| Out Price | About 480 EUR |
DISPLAY
| Type | Retina IPS LCD |
| Aspect Ratio and PPI | 16:9 ratio - 326 ppi density |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 750 x 1334 pixels |
| Peak brightness (nit) | 628 cd/M² |
| Protection | Ion-strengthened glass, oleophobic coating |
| Features | Wide color gamut True-tone |
BODY
| Colors |
Black White Red |
| Dimensions | 138.4 • 67.3 • 7.3 mm (5.45 • 2.65 • 0.29 in) |
| Weight | 148 gr (5.22 oz) |
| Material | Glass front, glass back, aluminum frame |
| Certification | IP67 |
| Water Resistant | Yes |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| USB Type | 2.0, proprietary reversible connector |
| Cooling System | No |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE Band - 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 29(700), 30(2300), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 42(3500), 46(5200), 48, 66(1700/2100), 71(600) - A2275 |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat16 1024/150 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
Others
| SIM Card Type | Single SIM (Nano-SIM and/or eSIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
| FM Radio | No |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Apple A13 Bionic |
| CPU | Hexa-core (2x2.65 GHz Lightning + 4x1.8 GHz Thunder) |
| Bits | 64Bit |
| Cores | 6 Core Çekirdek |
| Process technology | 7nm+ |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| GPU Cores | |
| GPU Frequency | |
| OS | iOS 13 |
MEMORY
| RAM Capacity | 3GB RAM |
| RAM Type | |
| Storage | 64GB / 128GB / 256GB |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
522k
• Antutu v8
|
Battery
| Capacity | mAh |
| Type | Li-Po |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes, 18W |
| Wireless Charging | Yes |
| Reverse Charging |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 12 MP |
| Sensor | Apple iSight Camera (11) |
| Aperture | f/1.8 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | Wide |
| Extra | PDAF, OIS |
| Image Resolution | 12 megapixels |
| Video Resolution and FPS | 3840x2160 (4K UHD) - (24/30/60 fps) 1920x1080 (Full) - (30/60/120/240 fps) 1280x720 (HD) - (30 fps) |
| Optical Stabilisation (OIS) | Yes |
| Electronic Stabilisation (EIS) | No |
| Slow Motion Video | Yes, 240fps |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 7 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps; gyro-EIS |
| Features | Face detection, HDR, panorama |
Popular Comparisons
Apple iPhone SE (2020) vs Apple iPhone 12 mini
Apple iPhone SE (2020) vs Apple iPhone 7
Apple iPhone SE (2020) vs Apple iPhone 5s
Apple iPhone SE (2020) vs Apple iPhone 11
Apple iPhone SE (2020) vs Apple iPhone 8 Plus
Apple iPhone SE (2020) vs Apple iPhone 6s
Apple iPhone SE (2020) vs Apple iPhone 11 Pro
Apple iPhone SE (2020) vs Apple iPhone 8
Apple iPhone SE (2020) vs Apple iPhone 7 Plus
Apple iPhone SE (2020) vs Apple iPhone 6














If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 4 comments on this product.