Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Infinix Note 50x
Infinix Note 50x Key Specs
- SD Card area available FM Radio support Dual sim support High RAM capacity
- No headphone jack HD+ Screen Not water resistant
Infinix Note 50x Reviews
Review on Youtube
Infinix Note 50x
×Infinix Note 50x Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | InfinixSmartphones by Infinix > |
| Announced | 2025, March 27 |
| Release Date | 2025, April |
| Out Price | About 130 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 263 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Peak brightness (nit) | 560 nits (typ) |
| Protection | |
| Features | Hole-punch Notch TUV Rheinland Low Blue Light Refresh rate 120 Hz Touch sampling rate 360 Hz 5000000:1 contrast ratio DCI-P3 Full sRGB standard 10 Bits panel LED Notifications 2.5D curved glass screen Capacitive Multi-touch LTPS (Low Temperature PolySilicon silicon) Frameless |
BODY
| Colors |
Titanium Gray Enchanted Purple Sea Breeze Green Sunset Spice Pink |
| Dimensions | 165.4 • 76.4 • 8.0 mm or 8.2 mm |
| Weight | 195.4 g or 198.9 g (6.88 oz) |
| Material | |
| Certification | IP64 |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cooling System | Yes |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes, with stereo speakers |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 42, 66 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
| FM Radio | FM radio |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 Ultimate (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 4 nm |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Frequency | |
| OS | X OS 15 (Android 15) |
| Play Store | Yes |
MEMORY
| RAM Capacity | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 256 GB |
| SD Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
720.000
• Antutu v10
|
Battery
| Capacity | 5500 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 50 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/1.6 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | (wide) |
| Extra | (wide), PDAF |
| Image Resolution | 50 MP |
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30/120/240fps |
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | Yes, 240 fps |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 8 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.0 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Features |


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.