Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
OnePlus Pad 3
OnePlus Pad 3 Key Specs
- High RAM capacity High battery capacity USB Type-C reversible connector Volte support
- No SD Card slot No headphone jack No FM Radio Not water resistant
OnePlus Pad 3 Reviews
Review on Youtube
OnePlus Pad 3
×OnePlus Pad 3 Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | OnePlusSmartphones by OnePlus > |
| Announced | 2025, June 05 |
| Release Date | 2025, June 19 |
| Out Price | About 600 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio and PPI | 1.413:1 |
| Size | 13.2 inches, 530.0 cm2 (~87.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2400 x 3392 pixels (~315 ppi density) |
| Peak brightness (nit) | 600 nits typical brightness, 900 nits HBM |
| Protection | |
| Features | Without Notch, Refresh rate 144 Hz, Variable refresh rate VRR, DCI-P3, 96% NTSC, 12 Bits panel, Dolby Vision, Scratch resistant, 2.5D curved glass screen, Capacitive, Multi-touch |
BODY
| Colors |
Storm Blue |
| Dimensions | 289.6 • 209.7 • 6 mm (11.40 • 8.26 • 0.24 in) |
| Weight | 675 g (1.49 lb) |
| Material | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Certification | |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Light, Accelerometer, Compass, Gyroscope, Geomagnetic, Hall, Gravity, Color temperature sensor |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB Type | USB Type-C 3.2, OTG, accessory connector |
| Cooling System | Yes |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes, with stereo speakers (8 speakers), -23.6 LUFS (Very good) |
Network
Frequencies
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G Bands | N/A |
| 3G Bands | N/A |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | Wi-Fi |
| Network Speed |
Others
| SIM Card Type | No |
| Number of SIM Area | |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| VoLTE | Yes |
| FM Radio | No |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 3 nm |
| GPU | Qualcomm Adreno 830 |
| GPU Cores | |
| GPU Frequency | 1100 MHz |
| OS | OxygenOS 15 (Android 15) |
| Play Store | Yes |
MEMORY
| RAM Capacity | 12 GB, 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X/LPDDR5T |
| Storage | 256 GB, 512 GB |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
2.710.000
• Antutu v11
|
Battery
| Capacity | 12140 mAh mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 12.98 MP |
| Sensor | Sony IMX688 |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | |
| Extra | Autofocus, Digital zoom, Digital image stabilization, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer, Phase detection autofocus (PDAF) |
| Image Resolution | 12.98 megapixels |
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30ps, gyro-EIS |
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | No, 30 fps |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 7.99 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
| Features | Face detection, Face unlock |

If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.