Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Oppo A5x
Oppo A5x Key Specs
- SD Card area available OIS support Dual sim support High battery capacity
- HD+ Screen Not water resistant No Infrared
Oppo A5x Reviews
Review on Youtube
Oppo A5x
×Oppo A5x Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | OppoSmartphones by Oppo > |
| Announced | 2025, May 23 |
| Release Date | 2025, May 25 |
| Out Price | About 150 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 264 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.2 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1604 pixels |
| Peak brightness (nit) | 1000 nits (HBM) |
| Protection | Unspecified |
| Features | Hole-punch Notch, Refresh rate 90 Hz, Touch sampling rate 240 Hz, Touch sampling rate 180 Hz, HDR10, DCI-P3, Full sRGB standard, 2.5D curved glass screen, AGC glass, Corning Gorilla Glass 7i, Capacitive, Multi-touch, Frameless |
BODY
| Colors |
Tranquil Lake Green Laser White |
| Dimensions | 165.7 • 76.2 • 8 mm (6.52 • 3.00 • 0.31 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| Material | |
| Certification | IP65 |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer, Compass, Fingerprint, Side-mounted fingerprint sensor |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cooling System | Yes |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes Features: Loudspeaker, Earpiece |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE |
| 5G Bands | SA/NSA |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
| FM Radio |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 (MT6835T) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 6 nm |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Frequency | 1072 MHz |
| OS | Android 15 |
| Play Store | No |
MEMORY
| RAM Capacity | 4 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 128 GB |
| SD Card Slot | microSDXC |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
412.000
• Antutu v10
|
Battery
| Capacity | 6000 mAh mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 31.96 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/1.9 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | (wide) |
| Extra | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Digital image stabilization, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer, Scene mode, Phase detection autofocus (PDAF) |
| Image Resolution | 31.96 megapixels |
| Video Resolution and FPS | Yes |
| Optical Stabilisation (OIS) | Yes |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | Yes, 120 fps |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 4.98 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | Yes |
| Features | Face unlock, Face detection |


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.