Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Oppo F29 Pro
Oppo F29 Pro Key Specs
- OIS support Water resistant Dual sim support High RAM capacity
- No SD Card slot No headphone jack No FM Radio
Oppo F29 Pro Reviews
Review on Youtube
Oppo F29 Pro
×Oppo F29 Pro Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | OppoSmartphones by Oppo > |
| Announced | 2025, March 20 |
| Release Date | 2025, April 01 |
| Out Price | About 300 EUR |
DISPLAY
| Type | AMOLED |
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 394 ppi density |
| Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels |
| Peak brightness (nit) | 600 nits typical maximum brightness, 1200 nits global peak brightness |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Features | 2.5D curved glass screen, Corning Gorilla Glass Victus 2, 120 Hz refresh rate, 600 nits typical maximum brightness, 1200 nits global peak brightness, 8000000:1, 100% DCI-P3, HDR10+, SGS Low Blue Light Certified |
BODY
| Colors |
Marble White Granite Black |
| Dimensions | 161.5 • 74.9 • 7.6 mm (6.36 • 2.95 • 0.30 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), fiber fabric back |
| Certification | IP68 |
| Water Resistant | Yes |
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer, Compass, Gyroscope, Pedometer, Geomagnetic, Magnetometer, Fingerprint, Gravity, In-display fingerprint sensor |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cooling System | No |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes Features: Loudspeaker, Earpiece, Stereo speakers |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, NavIC, QZSS |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| VoLTE | Yes |
| FM Radio | No |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | 0.77 W/kg |
| Head SAR (ABD) | 1.00 W/kg |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 Energy (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 4 nm |
| GPU | ARM Mali-G615 MC2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Frequency | |
| OS | ColorOS 15 (Android 15) |
| Play Store |
MEMORY
| RAM Capacity | 8 GB, 12 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 256 GB, 512 GB |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
|
Battery
| Capacity | 6000 mAh mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 50.18 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/1.8 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | 1/2.88" |
| Optical Zoom | |
| Lens | 27mm (wide) |
| Extra | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Digital image stabilization, Optical image stabilization, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer, Scene mode, Macro mode, |
| Image Resolution | 50.18 megapixels |
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/480fps, 720p@960fps, gyro-EIS, OIS |
| Optical Stabilisation (OIS) | Yes |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 15.93 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.4 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Features | Face detection, Face unlock |

If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.