Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Samsung Galaxy S8 Active
Samsung Galaxy S8 Active Key Specs
- Low sar value (USA) SD Card area available FM Radio support OIS support
- No Infrared
Samsung Galaxy S8 Active Reviews
Review on Youtube
Samsung Galaxy S8 Active
×Samsung Galaxy S8 Active Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | SamsungSmartphones by Samsung > |
| Announced | Aug 7, 2017 |
| Release Date | Aug 11, 2017 |
| Out Price | About 850 USD |
DISPLAY
| Type | Super AMOLED |
| Aspect Ratio and PPI | 18.5:9 ratio - 568 ppi density |
| Size | 5.8 inches, 85.4 cm2 (~75.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2960 pixels |
| Peak brightness (nit) | |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features | HDR10 3D Touch (home button only) Always-on display |
BODY
| Colors |
Meteor Gray Tungsten Gold |
| Dimensions | 151.9 x 74.9 x 9.9 mm (5.98 x 2.95 x 0.39 in) |
| Weight | 208.1 gr (7.34 oz) |
| Material | Polycarbonate, Metal |
| Certification | IP68 MIL-STD-810G |
| Water Resistant | Yes |
| Sensors | Iris scanner, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| USB Type | Type-C 1.0 reversible connector |
| Cooling System | |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1900 / 2100 - AT&T |
| 4G Bands | B1 (2100), B2 (1900), B3 (1800), B4 (1700/2100 AWS 1), B5 (850), B7 (2600), B8 (900), B12 (700), B13 (700), B17 (700), B20 (800), B25 (1900+), B26 (850), B28 (700), B29 (700), B30 (2300), B38 (TDD 2600), B39 (TDD 1900), B40 (TDD 2300), B41 (TDD 2500), B66 (1700/2100), B71 (600), B252 (5200), B255 (5800) |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat12 600/150 Mbps |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM |
| Number of SIM Area | 1 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX |
| VoLTE | |
| FM Radio | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | 0.8 W/kg |
| Head SAR (ABD) | 0.25 W/kg |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 |
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| Bits | 64Bit |
| Cores | 8 Çekirdek |
| Process technology | 10 nm |
| GPU | Adreno 540 |
| GPU Cores | |
| GPU Frequency | 710 MHz |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Play Store |
MEMORY
| RAM Capacity | 4GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 64GB |
| SD Card Slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
201k
• Antutu v7
|
| Geek Bench Score |
1772
Single Score
6056
Multi Score
N/A
Battery Score
|
Battery
| Capacity | 4000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Reverse Charging |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | |
| Sensor | Sony IMX333 Exmor RS |
| Aperture | f/1.7 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | |
| Extra |
| Image Resolution | 4032 x 3024 pixels, 12.19 MP |
| Video Resolution and FPS | 3840x2160 (4K UHD) - (30 fps) 2560x1440 (QHD) 1920x1080 (Full) - (60 fps) 1280x720 (HD) - (240 fps) |
| Optical Stabilisation (OIS) | Yes |
| Electronic Stabilisation (EIS) | |
| Slow Motion Video | Yes |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 8 MP |
| Sensor | Sony IMX320 Exmor RS |
| Aperture | f/1.7 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | 1440p@30fps |
| Features | Dual video call, Auto-HDR |
Popular Comparisons
Samsung Galaxy S8 Active vs Samsung Galaxy S8
Samsung Galaxy S8 Active vs Samsung Galaxy M31
Samsung Galaxy S8 Active vs Motorola Moto G 5G Plus
Samsung Galaxy S8 Active vs Samsung Galaxy S21
Samsung Galaxy S8 Active vs Samsung Galaxy A7 (2018)
Samsung Galaxy S8 Active vs Samsung Galaxy S21+ 5G
Samsung Galaxy S8 Active vs Huawei P40 Lite
Samsung Galaxy S8 Active vs Apple iPhone 12
Samsung Galaxy S8 Active vs Huawei Y7p
Samsung Galaxy S8 Active vs Motorola Edge+













If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.