Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Lava Blaze Amoled 2
Lava Blaze Amoled 2 Key Specs
- SD Card area available Dual sim support High RAM capacity High battery capacity
- No headphone jack Not water resistant
Lava Blaze Amoled 2 Reviews
Review on Youtube
Lava Blaze Amoled 2
×Lava Blaze Amoled 2 Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | LavaSmartphones by Lava > |
| Announced | 2025, August 07 |
| Release Date | 2025, August 16 |
| Out Price | INR14,999 |
DISPLAY
| Type | AMOLED |
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 395 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Peak brightness (nit) | 800 nits (HBM) |
| Protection | |
| Features |
BODY
| Colors |
Midnight Black White Feather |
| Dimensions | 163.2 • 76.1 • 7.6 mm (6.43 • 3.00 • 0.30 in) |
| Weight | 174 g (6.14 oz) |
| Material | |
| Certification | IP64 |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cooling System | |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes, with stereo speakers |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
| FM Radio |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek Dimensity 7060 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| GPU Cores | |
| GPU Frequency | |
| OS | Android 15 |
| Play Store |
MEMORY
| RAM Capacity | 6 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Storage | 128 GB |
| SD Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
|
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 50 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | (wide) |
| Extra | (wide), AF |
| Image Resolution | 50 MP |
| Video Resolution and FPS | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Optical Stabilisation (OIS) | |
| Electronic Stabilisation (EIS) | |
| Slow Motion Video | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 8 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Features |

If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.