Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Lenovo Tab
Lenovo Tab Key Specs
- SD Card area available FM Radio support High battery capacity USB Type-C reversible connector
Lenovo Tab Reviews
Review on Youtube
Lenovo Tab
×Lenovo Tab Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | LenovoSmartphones by Lenovo > |
| Announced | 2025, August 14 |
| Release Date | 2025, August 18 |
| Out Price | About 110 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio and PPI | 16:10 ratio - 224 ppi density |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels |
| Peak brightness (nit) | 400 nits (typ) |
| Protection | |
| Features | Without Notch Capacitive Multi-touch |
BODY
| Colors |
Polar Blue Luna Grey |
| Dimensions | 235.7 • 154.5 • 7.5 mm (9.28 • 6.08 • 0.30 in) |
| Weight | 425 g (14.99 oz) |
| Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Certification | |
| Water Resistant | |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| Cooling System | No |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - cellular model only |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - cellular model only |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS - cellular model only |
| Network Speed | HSPA, LTE - cellular model only |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM (cellular model only) |
| Number of SIM Area | |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| VoLTE | No |
| FM Radio | FM radio |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek Helio G85 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 12 nm |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Frequency | 1000 MHz |
| OS | Android 14 |
| Play Store | Yes |
MEMORY
| RAM Capacity | 4 GB, 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 64 GB, 128 GB |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
221.000
• Antutu v10
|
Battery
| Capacity | 5100 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 8 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | |
| Extra | AF |
| Image Resolution | 8 MP |
| Video Resolution and FPS | 1080p |
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Electronic Stabilisation (EIS) | No |
| Slow Motion Video | No, 30 fps |
| Features |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 5 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | 720p |
| Features |

If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.