Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Motorola Razr Fold
Motorola Razr Fold Key Specs
- OIS support NFC support Dual sim support High RAM capacity
- No SD Card slot No headphone jack No FM Radio Not water resistant
Motorola Razr Fold Reviews
Review on Youtube
Motorola Razr Fold
×Motorola Razr Fold Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | MotorolaSmartphones by Motorola > |
| Announced | 2026, January 07 |
| Release Date | 2026, April 18 |
| Out Price | About 2000 EUR |
DISPLAY
| Type | Foldable LTPO P-OLED |
| Aspect Ratio and PPI | 1.113:1 |
| Size | 8.1 inches, 212.5 cm2 (~91.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2232 x 2484 pixels (~410 ppi density) |
| Peak brightness (nit) | 6200 nits peak local brightness, 6000 nits, 500 nits |
| Protection | |
| Features | UTG, LTPO, 120 Hz, 6200 nits peak local brightness, Cover display glass - Corning Gorilla Glass Ceramic 3, Cover display size - 6.56 in, Cover display type - pOLED, Cover display backplane - LTPO, Cover display resolution - 1080 x 2520 px, Cover display refresh rate - 165 Hz, Cover display peak local brightness - 6000 nits, Cover display typical brightness - 500 nits |
BODY
| Colors |
Pantone Blackened Blue Pantone Lily White FIFA World Cup 26 Collection |
| Dimensions | Unfolded: 160.1 • 144.5 • 4.7 mmFolded: 160.1 • 73.6 • 10.1 mm |
| Weight | 243 g (8.57 oz) |
| Material | |
| Certification | IP49 |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer, Compass, Gyroscope, Magnetometer, Fingerprint, In-display fingerprint sensor |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| USB Type | USB Type-C 3.2, Display Port 1.2 |
| Cooling System | Yes |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes Features: Loudspeaker, Earpiece, Stereo speakers |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66, 71 |
| 5G Bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, NavIC, QZSS |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 dual-band, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| VoLTE | Yes |
| FM Radio | No |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 3 nm |
| GPU | Qualcomm Adreno 840 |
| GPU Cores | |
| GPU Frequency | 384 MHz |
| OS | Android 16 |
| Play Store | Yes |
MEMORY
| RAM Capacity | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage | 512 GB |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
3.210.000
• Antutu v11
|
Battery
| Capacity | 6000 mAh mAh |
| Type | Si-Carbon Li-Ion |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | 50W |
| Reverse Charging | 5W |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 50.33 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/1.6 |
| Pixel Size | 1.22µm |
| Sensor Size | 1/1.28" |
| Optical Zoom | |
| Lens | 23mm (wide) |
| Extra | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Optical zoom, Digital image stabilization, Optical image stabilization, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer, Scene mod |
Second Camera
| Resolution | 50 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.4 |
| Pixel Size | 0.8µm |
| Sensor Size | 1/1.95" |
| Optical Zoom | 3x optical zoom |
| Lens | 71mm (periscope telephoto) |
| Extra | dual-pixel PDAF, OIS |
Third Camera
| Resolution | 50 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.0 |
| Pixel Size | 0.64µm |
| Sensor Size | 1/2.76" |
| Optical Zoom | |
| Lens | 12mm, 122° (ultrawide) |
| Extra | Optical image stabilization |
| Image Resolution | 50.33 megapixels |
| Video Resolution and FPS | 8K@30fps (Dolby Vision), 4K@30/60fps (Dolby Vision), 4K@120fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Optical Stabilisation (OIS) | Yes |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | Yes, 240 fps |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
164
Mobil
169
Photo
154
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 20 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.4 |
| Pixel Size | 0.61 µm |
| Sensor Size | |
| Lens | 22mm (wide) |
| Extra | HDR |
Third Camera
| Resolution | 32 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.4 |
| Pixel Size | 0.64µm |
| Sensor Size | |
| Lens | 22mm (wide) |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | 4K, 1080p |
| Features | HDR |


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.