Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
OnePlus Nord CE6 Lite
OnePlus Nord CE6 Lite Key Specs
- SD Card area available OIS support Dual sim support High RAM capacity
- No headphone jack No FM Radio Not water resistant No Infrared
OnePlus Nord CE6 Lite Reviews
Review on Youtube
OnePlus Nord CE6 Lite
×OnePlus Nord CE6 Lite Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | OnePlusSmartphones by OnePlus > |
| Announced | 2026, May 07 |
| Release Date | 2026, May 12 |
| Out Price | About 190 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 392 ppi density |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 (~86.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Peak brightness (nit) | 800 nits typical brightness, 1000 nits HBM |
| Protection | |
| Features | Hole-punch Notch, Refresh rate 144 Hz, DCI-P3, 10 Bits panel, Scratch resistant, 3D curved glass screen, Capacitive, Multi-touch, Frameless |
BODY
| Colors |
Hyper Black Vivid Mint |
| Dimensions | 165.9 • 76 • 8.5 mm (6.53 • 2.99 • 0.33 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| Material | |
| Certification | IP64 |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer, Compass, Gyroscope, Pedometer, Fingerprint, Gravity, Side-mounted fingerprint sensor |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| Cooling System | Yes |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes Features: Loudspeaker, Earpiece, Stereo speakers |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, NavIC, QZSS |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| VoLTE | Yes |
| FM Radio | No |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | MediaTek Dimensity 7400 (MT6878V/TZA) |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 4 nm |
| GPU | ARM Mali-G615 MC2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Frequency | 1400 MHz |
| OS | OxygenOS 16 (Android 16) |
| Play Store | Yes |
MEMORY
| RAM Capacity | 6 GB, 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 128 GB, 256 GB |
| SD Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
848.473
• Antutu v11
|
Battery
| Capacity | 7000 mAh mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 50.18 MP |
| Sensor | Omnivision OV50D40 Light Hunter 400 |
| Aperture | f/1.8 |
| Pixel Size | 0.61µm |
| Sensor Size | 1/2.88" |
| Optical Zoom | |
| Lens | 27mm (wide) |
| Extra | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Optical zoom, Digital image stabilization, Optical image stabilization, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer, Scene mod |
| Image Resolution | 50.18 megapixels |
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Optical Stabilisation (OIS) | Yes |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | Yes, 480 fps |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 7.99 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.0 |
| Pixel Size | 1.12µm |
| Sensor Size | 1/4.0" |
| Lens | 25mm (wide) |
| Extra | Panorama |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Features | Face detection, Face unlock, Digital image stabilization |


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.