Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Infinix Xpad 20
Infinix Xpad 20 Key Specs
- SD Card area available FM Radio support High battery capacity Multiple color options
Infinix Xpad 20 Reviews
Review on Youtube
Infinix Xpad 20
×Infinix Xpad 20 Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | InfinixSmartphones by Infinix > |
| Announced | 2025, May 30 |
| Release Date | 2025, June |
| Out Price |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio and PPI | 16:10 ratio - 206 ppi density |
| Size | 11.0 inches, 350.9 cm2 (~80.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels |
| Peak brightness (nit) | |
| Protection | |
| Features |
BODY
| Colors |
Stellar Grey Forest Green Dreamy Purple Rising Red |
| Dimensions | 257.7 • 169.2 • 7.9 mm (10.15 • 6.66 • 0.31 in) |
| Weight | 498 g (1.10 lb) |
| Material | |
| Certification | |
| Water Resistant | |
| Sensors | Accelerometer |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cooling System | |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes, with stereo speakers |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS |
| Network Speed | HSPA, LTE |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM |
| Number of SIM Area | 1 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| VoLTE | No |
| FM Radio | FM radio |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek Helio G88 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Frequency | 1000 MHz |
| OS | Android 15 |
| Play Store |
MEMORY
| RAM Capacity | 4 GB, 6 GB, 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 128 GB, 256 GB |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
|
Battery
| Capacity | 7000 mAh |
| Type | |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 8 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | |
| Extra |
| Image Resolution | 8 MP |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
| Optical Stabilisation (OIS) | |
| Electronic Stabilisation (EIS) | |
| Slow Motion Video | |
| Features | LED flash, panorama |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 5 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | Yes |
| Features |


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.