Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
OnePlus Pad Go 2
OnePlus Pad Go 2 Key Specs
- SD Card area available High RAM capacity High battery capacity USB Type-C reversible connector
- No headphone jack No FM Radio Not water resistant No Infrared
OnePlus Pad Go 2 Reviews
Review on Youtube
OnePlus Pad Go 2
×OnePlus Pad Go 2 Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | OnePlusSmartphones by OnePlus > |
| Announced | 2025, December 17 |
| Release Date | 2025, December 24 |
| Out Price | About 350 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio and PPI | 1.414:1 |
| Size | 12.1 inches, 445.3 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1980 x 2800 pixels (~283 ppi density) |
| Peak brightness (nit) | 600 nits typical brightness, 900 nits global maximum brightness |
| Protection | Mohs level 6 |
| Features | 2.5D curved glass screen, 120 Hz refresh rate, 600 nits typical brightness, 900 nits global maximum brightness, DC Dimming, DCI-P3, HDR10, TUV Rheinland Low Blue Light Certified (Hardware Solution) |
BODY
| Colors |
Shadow Black Lavender Drift |
| Dimensions | 266 • 192.8 • 6.8 mm (10.47 • 7.59 • 0.27 in) |
| Weight | 597 g or 599 g (1.32 lb) |
| Material | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Certification | |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer, Compass, Gyroscope, Hall, Gravity |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cooling System | No |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes, with stereo speakers (4 speakers), -22.1 LUFS (Excellent) |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - cellular model only |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - cellular model only |
| 4G Bands | LTE - cellular model only |
| 5G Bands | SA/NSA/Sub6 - cellular model only |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | Unspecified |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G - cellular model only |
Others
| SIM Card Type | Yes - cellular model only |
| Number of SIM Area | |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| VoLTE | No |
| FM Radio | No |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 Ultra (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 4 nm |
| GPU | ARM Mali-G615 MC2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Frequency | |
| OS | OxygenOS 16 (Android 16) |
| Play Store | Yes |
MEMORY
| RAM Capacity | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage | 128 GB, 256 GB |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
711.000
• Antutu v10
|
Battery
| Capacity | 10050 mAh mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 7.99 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | |
| Extra | Autofocus, Digital zoom, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer, Scene mode |
| Image Resolution | 7.99 megapixels |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | Yes, 120 fps |
| Features |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 7.99 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
| Features | Face detection, Face unlock |

If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.