Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Oppo Find N5
Oppo Find N5 Key Specs
- OIS support NFC support Dual sim support High RAM capacity
- No SD Card slot No headphone jack No FM Radio Not water resistant
Oppo Find N5 Reviews
Review on Youtube
Oppo Find N5
×Oppo Find N5 Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | OppoSmartphones by Oppo > |
| Announced | 2025, February 19 |
| Release Date | 2025, February 26 |
| Out Price | $1,399.95 / €1,417.00 / £2,085.00 |
DISPLAY
| Type | Foldable LTPO OLED |
| Aspect Ratio and PPI | 1.103:1 |
| Size | 8.12 inches, 211.7 cm2 (~90.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2248 x 2480 pixels (~412 ppi density) |
| Peak brightness (nit) | 600 nits typical brightness, 1400 nits HBM, 2100 nits peak brightness, 600 nits, 1600 nits, 2450 nits |
| Protection | |
| Features | Composite Cover Glass (PET +UTG), 1 Hz - 120 Hz refresh rate, 240 Hz touch sampling rate, 600 nits typical brightness, 1400 nits HBM, 2100 nits peak brightness, 10-bit, 100% sRGB, 100% DCI-P3, HDR10+, Dolby Vision, HDR Vivid, Outer display glass - Ultra-Thin Nanocrystal Glass, Outer display type - AMOLED, Outer display size - 6.62 in, Outer display resolution - 1140 x 2616 pixels, Outer display refresh rate - 1 Hz - 120 Hz, Outer display typical brightness - 600 nits, Outer display HBM - 1600 nits, Outer display peak brightness - 2450 nits, Outer display color bit depth - 10-bit, Outer display color space coverage - 100% sRGB, Outer display color space coverage - 100% DCI-P3, Outer display HDR standards - HDR10+ / Dolby Vision / HDR Vivid |
BODY
| Colors |
Cosmic Black Misty White Dusk Purple |
| Dimensions | Unfolded: 160.9 • 145.6 • 4.2 mmFolded: 160.9 • 74.4 • 8.9 mm |
| Weight | 229 g (8.08 oz) |
| Material | Glass front (Nanocrystal Glass) (folded), plastic front (unfolded), glass back or eco leather back, aluminum frame, titanium alloy hinge |
| Certification | |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer, Compass, Gyroscope, Magnetometer, Fingerprint, Hall, Color Temperature Sensor, Side-mounted fingerprint sensor, X-axis linear motor |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB Type | USB Type-C 3.1 Gen2, Display Port, OTG |
| Cooling System | Yes |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes, with stereo speakers (Dolby Atmos enhanced), -28.0 LUFS (Good) |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Global, HSDPA 900 / 2100 - India |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 42, 66 - Global, 1, 3, 5, 8, 40 - India, 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 - China |
| 5G Bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA - Global, 1, 3, 5, 8, 40 SA/NSA - India, 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78, 80, 81, 83, 84 SA/NSA - China |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | A-GPS, GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BeiDou (B1I+B1C+B2a), Galileo (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) Nano-SIM + Nano-SIM |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band or tri-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| VoLTE | Yes |
| FM Radio | No |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM8750-3-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | 7-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 5x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 3 nm |
| GPU | Qualcomm Adreno 830 |
| GPU Cores | |
| GPU Frequency | 1100 MHz |
| OS | ColorOS 15 (Android 15) |
| Play Store | Yes |
MEMORY
| RAM Capacity | 12 GB, 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage | 256 GB, 512 GB, 1024 GB |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
2.272.663
• Antutu v10
|
Battery
| Capacity | 5600 mAh mAh |
| Type | Si-Carbon Li-Ion |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | 50W |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 50.18 MP |
| Sensor | Sony LYT-700C |
| Aperture | f/1.9 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | 1/1.56" |
| Optical Zoom | |
| Lens | 21mm (wide) |
| Extra | Autofocus, Continuous autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Optical zoom, Digital image stabilization, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, Face unlock, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer, Sce |
Second Camera
| Resolution | 50 MP |
| Sensor | Omnivision OV08D10 |
| Aperture | f/2.7 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | 1/2.75" |
| Optical Zoom | 3x optical zoom |
| Lens | 75mm (periscope telephoto) |
| Extra | PDAF (10cm - ?), OIS |
Third Camera
| Resolution | 8 MP |
| Sensor | Samsung S5KJN5 |
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | 1.12µm |
| Sensor Size | 1/4.0" |
| Optical Zoom | |
| Lens | (ultrawide) |
| Extra | AF |
| Image Resolution | 50.18 megapixels |
| Video Resolution and FPS | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps gyro-EIS, HDR10+, Dolby Vision |
| Optical Stabilisation (OIS) | Yes |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | Yes, 480 fps |
| Features | Hasselblad Color Calibration, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 7.99 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.4 |
| Pixel Size | 1.12µm |
| Sensor Size | 1/4.0" |
| Lens | 21mm (ultrawide) |
| Extra | HDR |
Third Camera
| Resolution | 8MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.4 |
| Pixel Size | 1.12µm |
| Sensor Size | 1/4.0" |
| Lens | 21mm (ultrawide) |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Features | Digital image stabilization, Face detection, Face unlock, HDR |

If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.