Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
OnePlus 13R
OnePlus 13R Key Specs
- OIS support NFC support Wireless charging Dual sim support
- No SD Card slot No headphone jack No FM Radio Not water resistant
OnePlus 13R Reviews
Review on Youtube
OnePlus 13R
×OnePlus 13R Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | OnePlusSmartphones by OnePlus > |
| Announced | 2025, January 07 |
| Release Date | 2025, January 14 |
| Out Price | $489.95 / €558.00 / £539.99 / INR40,999 |
DISPLAY
| Type | LTPO 4.1 AMOLED |
| Aspect Ratio and PPI | 2.199:1 |
| Size | 6.78 inches, 111.7 cm2 (~91.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1264 x 2780 pixels (~450 ppi density) |
| Peak brightness (nit) | 1600 nits typical global brightness, 4500 nits local peak brightness |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Features | Hole-punch Notch, SGS Certified, Eye Care Display, 1-120 Hz refresh rate, 2160 Hz PWM, Touch sampling rate 240 Hz, TÜV Rheinland Eye Comfort Certification, HDR10+, DCI-P3, 10 Bits panel, Dolby Vision, Scratch resistant, Corning Gorilla Glass 7i, Capacitive, Multi-touch, Frameless, LTPO (Low Temperature PolySilicon oxide) |
BODY
| Colors |
Astral Trail Nebula Noir |
| Dimensions | 161.7 • 75.8 • 8 mm (6.37 • 2.98 • 0.31 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame, glass back |
| Certification | IP65 |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer, Compass, Gyroscope, Barometer, Pedometer, Geomagnetic, Magnetometer, Fingerprint, Hall, Gravity, Color temperature sensor, In-display ultrasonic fingerprint sensor, X-axis linear motor |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| Cooling System | Yes |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes Features: Loudspeaker, Earpiece, Stereo speakers |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - International, HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - India |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71 - International, 1, 3, 4, 5, 8, 28, 38, 39, 40, 41 - India |
| 5G Bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78 SA/NSA - International, 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA - India |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) Nano-SIM + Nano-SIM |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band (6e is market specific) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| VoLTE | No |
| FM Radio | No |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | 0.90 W/kg |
| Head SAR (ABD) | 1.19 W/kg |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 4 nm |
| GPU | Qualcomm Adreno 750 |
| GPU Cores | |
| GPU Frequency | 903 MHz |
| OS | OxygenOS 15 (Android 15) |
| Play Store | Yes |
MEMORY
| RAM Capacity | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage | 256 GB |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
2.343.529
• Antutu v11
|
Battery
| Capacity | 6000 mAh mAh |
| Type | Si-Carbon Li-Ion |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 50.18 MP |
| Sensor | Sony LYT-700C |
| Aperture | f/1.8 |
| Pixel Size | 1.0µm |
| Sensor Size | 1/1.56" |
| Optical Zoom | |
| Lens | 24mm (wide) |
| Extra | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Optical zoom, Digital image stabilization, Optical image stabilization, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer, Scene mod |
Second Camera
| Resolution | 50 MP |
| Sensor | Sony IMX355 |
| Aperture | f/2.0 |
| Pixel Size | 0.64µm |
| Sensor Size | 1/2.75" |
| Optical Zoom | 2x optical zoom |
| Lens | 47mm (telephoto) |
| Extra | Autofocus |
Third Camera
| Resolution | 8 MP |
| Sensor | Samsung S5KJN5 |
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | 1.12µm |
| Sensor Size | 1/4.0" |
| Optical Zoom | |
| Lens | 16mm, 112° (ultrawide) |
| Extra | 112? (ultrawide) |
| Image Resolution | 50.18 megapixels |
| Video Resolution and FPS | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS |
| Optical Stabilisation (OIS) | Yes |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | Yes, 480 fps |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 15.93 MP |
| Sensor | Sony IMX480 |
| Aperture | f/2.4 |
| Pixel Size | 1.0µm |
| Sensor Size | 1/3.1" |
| Lens | 26mm (wide) |
| Extra | HDR, panorama |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Features | Face unlock, Face detection, Digital image stabilization |


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.