Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
OnePlus Pad Lite
OnePlus Pad Lite Key Specs
- High RAM capacity High battery capacity USB Type-C reversible connector Infrared
- No headphone jack No FM Radio Not water resistant
OnePlus Pad Lite Reviews
Review on Youtube
OnePlus Pad Lite
×OnePlus Pad Lite Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | OnePlusSmartphones by OnePlus > |
| Announced | 2025, July 08 |
| Release Date | 2025, August 14 |
| Out Price | About 200 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio and PPI | 16:10 ratio - 207 ppi density |
| Size | 11.0 inches, 347.5 cm2 (~81.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels |
| Peak brightness (nit) | 500 nits typical brightness |
| Protection | |
| Features | Without Notch, Refresh rate 90 Hz, Touch sampling rate 180 Hz, TÜV Rheinland Eye Comfort Certification, 10 Bits panel (8-bit +2-bit FRC), Scratch resistant, Capacitive, Multi-touch |
BODY
| Colors |
Blue Gray |
| Dimensions | 254.9 • 166.5 • 7.4 mm (10.04 • 6.56 • 0.29 in) |
| Weight | 530 g (1.17 lb) |
| Material | |
| Certification | |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Light, Accelerometer, Hall |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| Cooling System | No |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes, with stereo speakers (4 speakers, Hi-Res audio) |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - cellular model only |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - cellular model only |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, (cellular model only) - unconfirmed |
| Network Speed | HSPA, LTE - cellular model only |
Others
| SIM Card Type | Yes - cellular model only |
| Number of SIM Area | |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| VoLTE | No |
| FM Radio | No |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | MediaTek Helio G100 (MT6789H) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 6 nm |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Frequency | 1000 MHz |
| OS | OxygenOS 15 (Android 15) |
| Play Store | Yes |
MEMORY
| RAM Capacity | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 256 GB |
| SD Card Slot |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
410.000
• Antutu v10
|
Battery
| Capacity | 9340 mAh mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 4.92 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | |
| Extra | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Digital image stabilization, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer, Scene mode, Contrast detection autofocus (CDAF) |
| Image Resolution | 4.92 megapixels |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | No, 30 fps |
| Features |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 4.92 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
| Features | Face unlock, Face detection |

If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.