Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Oppo Pad 3
Oppo Pad 3 Key Specs
- FM Radio support NFC support High RAM capacity High battery capacity
- No SD Card slot No headphone jack Not water resistant No Infrared
Oppo Pad 3 Reviews
Review on Youtube
Oppo Pad 3
×Oppo Pad 3 Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | OppoSmartphones by Oppo > |
| Announced | 2024, November 25 |
| Release Date | 2024, November 29 |
| Out Price | About 280 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio and PPI | 1.4:1 |
| Size | 11.61 inches, 411.3 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2000 x 2800 pixels (~296 ppi density) |
| Peak brightness (nit) | 500 nits typical brightness, 700 nits HBM |
| Protection | |
| Features | 2.5D curved glass screen, Anti-Reflective Matte Display, 8-bit + FRC, 500 nits typical brightness, 700 nits HBM, 144 Hz refresh rate, 480 Hz touch sampling rate, 96% NTSC, DC Dimming, ZReal, TUV Rheinland Eye Safe Certified 3.0 |
BODY
| Colors |
Silver Blue Purple |
| Dimensions | 257.8 • 189.1 • 6.3 mm (10.15 • 7.44 • 0.25 in) |
| Weight | 533 g or 536 g (1.18 lb) |
| Material | |
| Certification | |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer, Compass, Gyroscope, Geomagnetic, Hall, Gravity, Color temperature sensor |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| USB Type | USB Type-C 3.2, OTG, accessory connector |
| Cooling System | No |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes Features: Loudspeaker, Earpiece, Stereo speakers |
Network
Frequencies
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G Bands | N/A |
| 3G Bands | N/A |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | A-GPS, QZSS, GLONASS (G1), GPS (L1+L5), Beidou, Galileo (E1+E5a) |
| Network Speed |
Others
| SIM Card Type | No |
| Number of SIM Area | |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| VoLTE | No |
| FM Radio | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek Dimensity 8350 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 4 nm |
| GPU | ARM Mali-G615 MC6 |
| GPU Cores | 6 Cores |
| GPU Frequency | |
| OS | ColorOS 15 (Android 15) |
| Play Store | No |
MEMORY
| RAM Capacity | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage | 128 GB, 256 GB |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
1.720.485
• Antutu v11
|
Battery
| Capacity | 9520 mAh mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 6.99 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | |
| Extra | Autofocus, Digital zoom, Digital image stabilization, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer, Scene mode |
| Image Resolution | 6.99 megapixels |
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30ps, gyro-EIS |
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | No, 30 fps |
| Features | LED flash |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 7.99 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
| Features | Digital image stabilization, Face detection, Face unlock |

If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.