Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Infinix GT 30 Pro
Infinix GT 30 Pro Key Specs
- FM Radio support OIS support NFC support Dual sim support
- No SD Card slot No headphone jack HD+ Screen Not water resistant
Infinix GT 30 Pro Reviews
Review on Youtube
Infinix GT 30 Pro
×Infinix GT 30 Pro Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | InfinixSmartphones by Infinix > |
| Announced | 2025, May 21 |
| Release Date | 2025, June 01 |
| Out Price | INR27,499 |
DISPLAY
| Type | AMOLED |
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 440 ppi density |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~89.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1224 x 2720 pixels |
| Peak brightness (nit) | 700 nits (typ), 1600 nits (peak), 4500 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Features | Hole-punch Notch Refresh rate 144 Hz Touch sampling rate 240 Hz 5000000:1 contrast ratio Always-On Display TÜV Rheinland Eye Comfort Certification HDR10+ DCI-P3 10 Bits panel Dolby Vision LED Notifications Scratch resistant Corning Gorilla Glass 7i Capacitive Multi-touch LTPS (Low Temperature PolySilicon silicon) Frameless |
BODY
| Colors |
Dark Flare Blade White Shadow Ash |
| Dimensions | 163.7 • 75.8 • 8 mm (6.44 • 2.98 • 0.31 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, plastic back |
| Certification | IP64 |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass, gyro |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cooling System | Yes |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes, with stereo speakers, -25.7 LUFS (Very good) |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 42, 66 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
| FM Radio | FM radio |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek Dimensity 8350 Ultimate (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 4 nm |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| GPU Cores | 6 Cores |
| GPU Frequency | |
| OS | XOS 14 for GT (Android 14) |
| Play Store | Yes |
MEMORY
| RAM Capacity | 8 GB, 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage | 256 GB, 512 GB |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
1.773.246
• Antutu v11
|
Battery
| Capacity | 5500 mAh |
| Type | Lithium |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | 30W |
| Reverse Charging | 5W |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 108 MP |
| Sensor | Samsung Bright S5KHMX |
| Aperture | f/1.9 |
| Pixel Size | 0.8µm |
| Sensor Size | 1/1.33" |
| Optical Zoom | |
| Lens | (wide) |
| Extra | (wide), PDAF |
Second Camera
| Resolution | 8 MP |
| Sensor | GalaxyCore GC08A8 |
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | 1.0µm |
| Sensor Size | 1/4.0" |
| Optical Zoom | |
| Lens | 111° (ultrawide) |
| Extra | AF |
| Image Resolution | 108 MP |
| Video Resolution and FPS | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Optical Stabilisation (OIS) | Yes |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | Yes, 240 fps |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 13 MP |
| Sensor | GalaxyCore GC13AO |
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | 1.12µm |
| Sensor Size | 1/3.1" |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Features |


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.