Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Lenovo Idea Tab Pro
Lenovo Idea Tab Pro Key Specs
- SD Card area available High RAM capacity High battery capacity USB Type-C reversible connector
- No headphone jack No FM Radio Not water resistant
Lenovo Idea Tab Pro Reviews
Review on Youtube
Lenovo Idea Tab Pro
×Lenovo Idea Tab Pro Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | LenovoSmartphones by Lenovo > |
| Announced | 2025, March 14 |
| Release Date | 2025, March 14 |
| Out Price | About 390 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio and PPI | 16:10 ratio - 273 ppi density |
| Size | 12.7 inches, 467.7 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2944 x 1840 pixels |
| Peak brightness (nit) | |
| Protection | Mohs level 5 |
| Features | Without Notch On-cell Refresh rate 144 Hz TÜV Rheinland Eye Comfort Certification HDR10+ DCI-P3 S-Pen Capacitive Multi-touch |
BODY
| Colors |
Luna Grey Green |
| Dimensions | 291.8 • 189.1 • 6.9 mm (11.49 • 7.44 • 0.27 in) |
| Weight | 620 g (1.37 lb) |
| Material | |
| Certification | |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | |
| USB Type | USB Type-C 3.2, DisplayPort, OTG, accessory connector pins |
| Cooling System | No |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
Network
Frequencies
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G Bands | N/A |
| 3G Bands | N/A |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, GALILEO, GLONASS |
| Network Speed |
Others
| SIM Card Type | No |
| Number of SIM Area | |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| VoLTE | No |
| FM Radio | No |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek Dimensity 8300 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 4 nm |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| GPU Cores | 6 Cores |
| GPU Frequency | |
| OS | Android 14Android 15 |
| Play Store | Yes |
MEMORY
| RAM Capacity | 8 GB, 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage | 128 GB, 256 GB |
| SD Card Slot | microSDXC |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
1.475.000
• Antutu v10
|
Battery
| Capacity | 10200 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 13 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | (wide) |
| Extra | (wide), AF |
| Image Resolution | 13 MP |
| Video Resolution and FPS | Yes |
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | No, 30 fps |
| Features | LED flash |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 8 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
| Features |

If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.