Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Lenovo Legion Y700 (2025)
Lenovo Legion Y700 (2025) Key Specs
- High RAM capacity High battery capacity USB Type-C reversible connector
- No SD Card slot No headphone jack
Lenovo Legion Y700 (2025) Reviews
Review on Youtube
Lenovo Legion Y700 (2025)
×Lenovo Legion Y700 (2025) Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | LenovoSmartphones by Lenovo > |
| Announced | 2024, October 16 |
| Release Date | 2024, October |
| Out Price | About 550 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio and PPI | 16:10 ratio - 343 ppi density |
| Size | 8.8 inches, 224.5 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels |
| Peak brightness (nit) | 500 nits (typ), 900 nits (HBM) |
| Protection | Mohs level 5 |
| Features | Without Notch Refresh rate 165 Hz TÜV Rheinland Eye Comfort Certification DCI-P3 DC dimming 12 Bits panel Scratch resistant Capacitive Multi-touch |
BODY
| Colors |
Eclipse Black |
| Dimensions | 208.5 • 129.5 • 7.8 mm (8.21 • 5.10 • 0.31 in) |
| Weight | 350 g (12.35 oz) |
| Material | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Certification | |
| Water Resistant | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | |
| USB Type | 1x USB Type-C & 1x USB Type-C 3.1 Gen2, DisplayPort 1.4 |
| Cooling System | Yes |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes, with stereo speakers |
Network
Frequencies
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G Bands | N/A |
| 3G Bands | N/A |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | No |
| Network Speed |
Others
| SIM Card Type | No |
| Number of SIM Area | |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| VoLTE | No |
| FM Radio |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 4 nm |
| GPU | Adreno 750 |
| GPU Cores | |
| GPU Frequency | 903 MHz |
| OS | Android 14Android 15 |
| Play Store | No |
MEMORY
| RAM Capacity | 12 GB, 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage | 256 GB, 512 GB |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
2.316.067
• Antutu v10
|
Battery
| Capacity | 6550 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Quick Charge Technology | Qualcomm Quick Charge 4.0 |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 13 MP |
| Sensor | Samsung S5KJNS |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | (wide) |
| Extra | (wide) |
Second Camera
| Resolution | 2 MP |
| Sensor | Smartsens sc202pcs |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | (macro) |
| Extra |
| Image Resolution | 13 MP |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | No, 30 fps |
| Features | LED flash |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 8 MP |
| Sensor | GalaxyCore GC08A8 |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
| Features |

If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.