Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Lenovo Legion Y700 (Gen 4)
Lenovo Legion Y700 (Gen 4) Key Specs
- SD Card area available High RAM capacity High battery capacity High megapixel camera
- No headphone jack Not water resistant
Lenovo Legion Y700 (Gen 4) Reviews
Review on Youtube
Lenovo Legion Y700 (Gen 4)
×Lenovo Legion Y700 (Gen 4) Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | LenovoSmartphones by Lenovo > |
| Announced | 2025, May 08 |
| Release Date | 2025, May |
| Out Price | About 400 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio and PPI | 16:10 ratio - 408 ppi density |
| Size | 8.8 inches, 224.8 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1904 x 3040 pixels |
| Peak brightness (nit) | 600 nits (typ) |
| Protection | |
| Features | Without Notch Refresh rate 165 Hz TÜV Rheinland Eye Comfort Certification DCI-P3 DC dimming 12 Bits panel Scratch resistant Capacitive Multi-touch |
BODY
| Colors |
Black White |
| Dimensions | 207.6 • 128.5 • 7 mm (8.17 • 5.06 • 0.28 in) |
| Weight | 346.7 g (12.24 oz) |
| Material | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Certification | |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Unspecified |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | |
| USB Type | 1x USB Type-C 2.0 & 1x USB Type-C 3.2 Gen2, DisplayPort 1.4 |
| Cooling System | Yes |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes, with stereo speakers |
Network
Frequencies
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G Bands | N/A |
| 3G Bands | N/A |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | No |
| Network Speed |
Others
| SIM Card Type | No |
| Number of SIM Area | |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 dual-band, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| VoLTE | No |
| FM Radio |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 4 nm |
| GPU | Adreno 830 |
| GPU Cores | |
| GPU Frequency | 1100 MHz |
| OS | Android 15 |
| Play Store | No |
MEMORY
| RAM Capacity | 12 GB, 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage | 256 GB, 512 GB |
| SD Card Slot | microSDXC |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
2.316.067
• Antutu v10
|
Battery
| Capacity | 7600 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 50 MP |
| Sensor | Samsung S5KJNS |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | (wide) |
| Extra | (wide), PDAF |
Second Camera
| Resolution | |
| Sensor | Smartsens sc202pcs |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | |
| Extra |
| Image Resolution | 50 MP |
| Video Resolution and FPS | Yes |
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | No, 30 fps |
| Features | LED flash |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 8 MP |
| Sensor | GalaxyCore GC08A8 |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
| Features |


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.