Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Nokia C210
Nokia C210 Key Specs
- SD Card area available FM Radio support Dual sim support USB Type-C reversible connector
- HD+ Screen Not water resistant No Infrared
Nokia C210 Reviews
Review on Youtube
Nokia C210
×Nokia C210 Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | NokiaSmartphones by Nokia > |
| Announced | 2023, August 16 |
| Release Date | 2023, September 14 |
| Out Price | About 190 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio and PPI | 19.5:9 ratio - 273 ppi density |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~82.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels |
| Peak brightness (nit) | |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Features | Water Drop Notch, 70% NTSC, Scratch resistant, Corning Gorilla Glass 3, Capacitive, Multi-touch, Frameless |
BODY
| Colors |
Gray |
| Dimensions | 159.5 • 73.9 • 8.6 mm (6.28 • 2.91 • 0.34 in) |
| Weight | 167.8 g (5.93 oz) |
| Material | |
| Certification | |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer, Fingerprint |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cooling System | No |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes Features: Loudspeaker, Earpiece |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo |
| Network Speed | HSPA, LTE |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| VoLTE | No |
| FM Radio | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 11 nm |
| GPU | Qualcomm Adreno 610 |
| GPU Cores | |
| GPU Frequency | 950 MHz |
| OS | Android 13 |
| Play Store | Yes |
MEMORY
| RAM Capacity | 3 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 32 GB |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
201.615
• Antutu v9
|
Battery
| Capacity | 3000 mAh mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | No |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 12.98 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | (wide) |
| Extra | Autofocus, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer, Scene mode |
| Image Resolution | 12.98 megapixels |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | Yes, 120 fps |
| Features | LED flash |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 4.98 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | Yes |
| Features | Face unlock |

If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.