Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Oppo A3 (China)
Oppo A3 (China) Key Specs
- SD Card area available Dual sim support High RAM capacity High battery capacity
- No headphone jack No FM Radio Not water resistant No Infrared
Oppo A3 (China) Reviews
Review on Youtube
Oppo A3 (China)
×Oppo A3 (China) Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | OppoSmartphones by Oppo > |
| Announced | 2024, July 02 |
| Release Date | 2024, July 05 |
| Out Price | About 210 EUR |
DISPLAY
| Type | AMOLED |
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 394 ppi density |
| Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 (~88.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels |
| Peak brightness (nit) | 600 nits maximum brightness, 1200 nits global peak brightness |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Features | Hole-punch Notch, Refresh rate 120 Hz, Touch sampling rate 240 Hz, DCI-P3, Full sRGB standard, 10 Bits panel, Scratch resistant, AGC glass, Corning Gorilla Glass Victus, Capacitive, Multi-touch, Frameless |
BODY
| Colors |
Tranquility Black Aurora Purple Mountain Stream Green |
| Dimensions | 162.5 • 75.4 • 7.2 mm (6.40 • 2.97 • 0.28 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, glass back |
| Certification | IP54 |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer, Compass, Gyroscope, Pedometer, Geomagnetic, Fingerprint, Gravity, In-display fingerprint sensor |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cooling System | Yes |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes Features: Loudspeaker, Earpiece, Stereo speakers |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 , CDMA2000 1x |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Bands | 1, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| VoLTE | Yes |
| FM Radio | No |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 6 nm |
| GPU | Qualcomm Adreno 619 |
| GPU Cores | |
| GPU Frequency | 840 MHz |
| OS | ColorOS 14 (Android 14) |
| Play Store | No |
MEMORY
| RAM Capacity | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 256 GB, 512 GB |
| SD Card Slot | microSDXC |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
402.916
• Antutu v10
|
Battery
| Capacity | 5000 mAh mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 50.18 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/1.8 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | (wide) |
| Extra | Autofocus, Digital zoom, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus |
| Image Resolution | 50.18 megapixels |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | Yes, 120 fps |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 7.99 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.0 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra | Panorama |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
| Features | Face unlock, Face detection |


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.