Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Samsung Galaxy M55s
Samsung Galaxy M55s Key Specs
- SD Card area available OIS support NFC support Dual sim support
- No headphone jack No FM Radio
Samsung Galaxy M55s Reviews
Review on Youtube
Samsung Galaxy M55s
×Samsung Galaxy M55s Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | SamsungSmartphones by Samsung > |
| Announced | 2024, September 24 |
| Release Date | 2024, September 26 |
| Out Price | About 220 EUR |
DISPLAY
| Type | Super AMOLED+ |
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 393 ppi density |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~86.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Peak brightness (nit) | 1000 nits (HBM) |
| Protection | |
| Features | Hole-punch Notch Refresh rate 120 Hz Always-On Display Scratch resistant 2.5D curved glass screen Corning Gorilla Glass 5 Capacitive Multi-touch Frameless |
BODY
| Colors |
Thunder Black Coral Green |
| Dimensions | 163.9 • 76.5 • 7.8 mm (6.45 • 3.01 • 0.31 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Material | |
| Certification | |
| Water Resistant | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes |
| Infrared | |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cooling System | No |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes, with stereo speakers |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
| FM Radio | No |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | 0.93 W/kg |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A710 & 3x2.36 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 4 nm |
| GPU | Adreno 644 |
| GPU Cores | |
| GPU Frequency | 443 MHz |
| OS | Android 14 |
| Play Store | Yes |
MEMORY
| RAM Capacity | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Storage | 128 GB, 256 GB |
| SD Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
698.000
• Antutu v10
|
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 50 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/1.8 |
| Pixel Size | 1.0µm |
| Sensor Size | 1/1.56" |
| Optical Zoom | |
| Lens | (wide) |
| Extra | (wide), PDAF, OIS |
Second Camera
| Resolution | 8 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | 123° (ultrawide) |
| Extra |
Third Camera
| Resolution | 2 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | (macro) |
| Extra |
| Image Resolution | 50 MP |
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, OIS |
| Optical Stabilisation (OIS) | Yes |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | Yes, 240 fps |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 50 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.4 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Features |
Popular Comparisons
Samsung Galaxy M55s vs Apple iPhone 17 Pro
Samsung Galaxy M55s vs Samsung Galaxy A06 5G
Samsung Galaxy M55s vs Samsung Galaxy A35
Samsung Galaxy M55s vs Huawei Ascend Y330
Samsung Galaxy M55s vs Apple iPhone 17 Pro Max
Samsung Galaxy M55s vs Oppo A53
Samsung Galaxy M55s vs Apple iPhone 13 Pro
Samsung Galaxy M55s vs Samsung Galaxy A21s
Samsung Galaxy M55s vs Huawei P40 Pro












If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.