Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Nokia G22
Nokia G22 Key Specs
- SD Card area available FM Radio support Dual sim support High battery capacity
- HD+ Screen Not water resistant No Infrared
Nokia G22 Reviews
Review on Youtube
Nokia G22
×Nokia G22 Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | NokiaSmartphones by Nokia > |
| Announced | 2023, February 25 |
| Release Date | 2023, February 25 |
| Out Price | About 120 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 270 ppi density |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Peak brightness (nit) | 500 nits (typ) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Features | Water Drop Notch, Refresh rate 90 Hz, Corning Gorilla Glass 3, 2.5D curved glass screen, Capacitive, Multi-touch, Frameless |
BODY
| Colors |
Lagoon Blue Meteor Gray So Peach |
| Dimensions | 165 • 76.2 • 8.5 mm (6.50 • 3.00 • 0.33 in) |
| Weight | 196.2 g (6.91 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, plastic back |
| Certification | |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer, Fingerprint, Side-mounted fingerprint sensor |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cooling System | No |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes Features: Loudspeaker, Earpiece |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo |
| Network Speed | HSPA, LTE |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| VoLTE | No |
| FM Radio | FM radio, RDS |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 12 nm |
| GPU | ARM Mali-G57 MP1 |
| GPU Cores | 1 Cores |
| GPU Frequency | 650 MHz |
| OS | Android 12 |
| Play Store | Yes |
MEMORY
| RAM Capacity | 4 GB, 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 64 GB, 128 GB |
| SD Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
253.300
• Antutu v10
|
Battery
| Capacity | 5050 mAh mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 49.94 MP |
| Sensor | Samsung S5KJN1 |
| Aperture | f/1.8 |
| Pixel Size | 0.64µm |
| Sensor Size | 1/2.76" |
| Optical Zoom | |
| Lens | (wide) |
| Extra | Autofocus, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer, Scene mode, Macro mode, Phase detection autofocus (PDAF) |
Second Camera
| Resolution | 2 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | (macro) |
| Extra |
| Image Resolution | 49.94 megapixels |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Electronic Stabilisation (EIS) | No |
| Slow Motion Video | No, 30 fps |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 7.99 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.0 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
| Features | Face unlock, Face detection |

If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.