Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Infinix Note 50 ProPlus
Infinix Note 50 ProPlus Key Specs
- FM Radio support OIS support NFC support Dual sim support
- No SD Card slot No headphone jack Not water resistant
Infinix Note 50 ProPlus Reviews
Review on Youtube
Infinix Note 50 ProPlus
×Infinix Note 50 ProPlus Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | InfinixSmartphones by Infinix > |
| Announced | 2025, March 20 |
| Release Date | 2025, April |
| Out Price | About 350 EUR |
DISPLAY
| Type | AMOLED |
| Aspect Ratio and PPI | |
| Size | 6.78 inches, 109.9 cm2 (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) |
| Peak brightness (nit) | 1300 nits (peak) |
| Protection | |
| Features | Hole-punch Notch 2160 Hz PWM Refresh rate 144 Hz Always-On Display TÜV Rheinland Eye Comfort Certification DCI-P3 10 Bits panel Color LED Notifications Scratch resistant Corning Gorilla Glass 2.5D curved glass screen Capacitive Multi-touch Frameless |
BODY
| Colors |
Titanium Grey Enchanted Purple Racing Edition |
| Dimensions | 163.4 • 74.5 • 8 mm (6.43 • 2.93 • 0.31 in) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Material | Glass front, aluminum frame, glass back |
| Certification | IP64 |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, heart rate, SpO2 |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cooling System | No |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes, with stereo speakers, -26.5 LUFS (Good) |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 42, 66 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
| FM Radio | FM radio |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek Dimensity 8350 Ultimate (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 4 nm |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| GPU Cores | 6 Cores |
| GPU Frequency | |
| OS | X OS 15 (Android 15) |
| Play Store | Yes |
MEMORY
| RAM Capacity | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage | 256 GB |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
1.420.000
• Antutu v10
|
Battery
| Capacity | 5200 mAh |
| Type | Si-Carbon Li-Ion |
| Quick Charge Technology | All-Round FastCharge 3.0 |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | 50W |
| Reverse Charging | 7.5w |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 50 MP |
| Sensor | Sony IMX896 |
| Aperture | f/1.9 |
| Pixel Size | 1.0µm |
| Sensor Size | 1/1.56" |
| Optical Zoom | |
| Lens | 24mm (wide) |
| Extra | multi-directional PDAF, OIS |
Second Camera
| Resolution | 50 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.4 |
| Pixel Size | 0.64µm |
| Sensor Size | 1/2.76" |
| Optical Zoom | 3x optical zoom |
| Lens | 70mm (periscope telephoto) |
| Extra | multi-directional PDAF, OIS |
Third Camera
| Resolution | 8 MP |
| Sensor | GalaxyCore |
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | 1.12µm |
| Sensor Size | 1/4.0" |
| Optical Zoom | |
| Lens | 15mm, 112° (ultrawide) |
| Extra |
| Image Resolution | 50 MP |
| Video Resolution and FPS | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS |
| Optical Stabilisation (OIS) | Yes |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | Yes, 120 fps |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 32 MP |
| Sensor | GalaxyCore GC32E1 |
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | 0.7µm |
| Sensor Size | 1/3.1" |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Features |

If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.