Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Lava Bold N1
Lava Bold N1 Key Specs
- SD Card area available FM Radio support Dual sim support High battery capacity
- HD+ Screen Not water resistant
Lava Bold N1 Reviews
Review on Youtube
Lava Bold N1
×Lava Bold N1 Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | LavaSmartphones by Lava > |
| Announced | 2025, September 05 |
| Release Date | 2025, September 05 |
| Out Price | INR8,998 |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 260 ppi density |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~86.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Peak brightness (nit) | |
| Protection | |
| Features |
BODY
| Colors |
Royal Blue Champagne Gold |
| Dimensions | 165.9 • 76.6 • 8.2 mm (6.53 • 3.02 • 0.32 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Material | |
| Certification | IP54 |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | |
| USB Type | USB Type-C, OTG |
| Cooling System | |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, GLONASS |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
| FM Radio | FM radio |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Unisoc T765 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A76 & 6x2.1 GHz Cortex-A55) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Frequency | 550 MHz |
| OS | Android 14 Go edition |
| Play Store |
MEMORY
| RAM Capacity | 4 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 64 GB |
| SD Card Slot | microSDXC |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
|
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 13 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | (wide) |
| Extra | (wide) |
| Image Resolution | 13 MP |
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Optical Stabilisation (OIS) | |
| Electronic Stabilisation (EIS) | |
| Slow Motion Video | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 5 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | Yes |
| Features |


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.