Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Nokia XR21
Nokia XR21 Key Specs
- SD Card area available FM Radio support Water resistant Dual sim support
- No Infrared
Nokia XR21 Reviews
Review on Youtube
Nokia XR21
×Nokia XR21 Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | NokiaSmartphones by Nokia > |
| Announced | 2023, May 03 |
| Release Date | 2023, June 11 |
| Out Price | About 570 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 406 ppi density |
| Size | 6.49 inches, 101.7 cm2 (~77.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Peak brightness (nit) | 450 nits typical brightness, 550 nits peak brightness |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Features | Hole-punch Notch, Glove touch support, Refresh rate 120 Hz, NTSC, 82% NTSC, Corning Gorilla Glass Victus, Capacitive, Multi-touch |
BODY
| Colors |
Midnight Black Pine Green |
| Dimensions | 168 • 78.6 • 10.5 mm (6.61 • 3.09 • 0.41 in) |
| Weight | 231 g (8.15 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass Victus), plastic back, plastic frame |
| Certification | IP68 |
| Water Resistant | Yes |
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer, Compass, Gyroscope, Barometer, Fingerprint, Side-mounted fingerprint sensor |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cooling System | No |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes Features: Loudspeaker, Earpiece, Stereo speakers |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66, 71 |
| 5G Bands | 1, 2, 3, 5, 7, 20, 25, 28, 40, 41, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX Adaptive |
| VoLTE | Yes |
| FM Radio | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 6 nm |
| GPU | Qualcomm Adreno 619 |
| GPU Cores | |
| GPU Frequency | 840 MHz |
| OS | Android 12 |
| Play Store | Yes |
MEMORY
| RAM Capacity | 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 128 GB |
| SD Card Slot | Unspecified |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
396.000
• Antutu v10
|
Battery
| Capacity | 4800 mAh mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 64.22 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/1.8 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | 1/2.0" |
| Optical Zoom | |
| Lens | (wide) |
| Extra | Autofocus, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer, Scene mode, SpeedWarp |
Second Camera
| Resolution | 8 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | 1.12µm |
| Sensor Size | 1/4.0" |
| Optical Zoom | |
| Lens | (ultrawide) |
| Extra | (ultrawide) |
| Image Resolution | 64.22 megapixels |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Electronic Stabilisation (EIS) | No |
| Slow Motion Video | No, 30 fps |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, second LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 15.93 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/2.4 |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
| Features | Face unlock, HDR |

If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.