Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
OnePlus Nord 5
OnePlus Nord 5 Key Specs
- SD Card area available OIS support NFC support Dual sim support
- No headphone jack No FM Radio Not water resistant
OnePlus Nord 5 Reviews
Review on Youtube
OnePlus Nord 5
×OnePlus Nord 5 Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | OnePlusSmartphones by OnePlus > |
| Announced | 2025, July 08 |
| Release Date | 2025, July 08 |
| Out Price | €379.90 / £446.00 / INR33,999 |
DISPLAY
| Type | Swift AMOLED |
| Aspect Ratio and PPI | 2.201:1 |
| Size | 6.83 inches, 113.3 cm2 (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1272 x 2800 pixels (~450 ppi density) |
| Peak brightness (nit) | 800 nits typical brightness, 1400 nits HBM, 1800 nits local peak brightness |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 6 |
| Features | 2.5D curved glass screen, Corning Gorilla Glass 7i, 144 Hz refresh rate, 3000 Hz instantaneous touch sampling rate, 800 nits typical brightness, 1400 nits HBM, 1800 nits local peak brightness, 3840 Hz PWM dimming, 10-bit color bit depth, 100% DCI-P3, HDR10+ |
BODY
| Colors |
Phantom Grey Dry Ice Marble Sands |
| Dimensions | 163.4 • 77 • 8.1 mm (6.43 • 3.03 • 0.32 in) |
| Weight | 211 g (7.44 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic back, plastic frame |
| Certification | IP65 |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer, Compass, Gyroscope, Pedometer, Fingerprint, Gravity, In-display optical fingerprint sensor, X-axis linear motor |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| Cooling System | Yes |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes Features: Loudspeaker, Earpiece, Stereo speakers |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 66 - International, 1, 3, 4, 5, 8, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 - India |
| 5G Bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA - International, 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA - India |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, NavIC, QZSS |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| VoLTE | Yes |
| FM Radio | No |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | 0.90 W/kg |
| Head SAR (ABD) | 1.18 W/kg |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | 4 nm |
| GPU | Qualcomm Adreno 735 |
| GPU Cores | |
| GPU Frequency | 1100 MHz |
| OS | OxygenOS 15 (Android 15) |
| Play Store | Yes |
MEMORY
| RAM Capacity | 8 GB, 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage | 256 GB, 512 GB |
| SD Card Slot | Yes |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
1.782.095
• Antutu v11
|
Battery
| Capacity | 5200 mAh mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 50.18 MP |
| Sensor | Sony LYT-700C |
| Aperture | f/1.8 |
| Pixel Size | 1.0µm |
| Sensor Size | 1/1.56" |
| Optical Zoom | |
| Lens | 24mm (wide) |
| Extra | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Optical zoom, Digital image stabilization, Optical image stabilization, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer, Scene mod |
Second Camera
| Resolution | 8 MP |
| Sensor | Omnivision OV08D10 |
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | 1.12µm |
| Sensor Size | 1/4.0" |
| Optical Zoom | |
| Lens | 15mm, 116° (ultrawide) |
| Extra | Digital image stabilization |
| Image Resolution | 50.18 megapixels |
| Video Resolution and FPS | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Optical Stabilisation (OIS) | Yes |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | Yes, 240 fps |
| Features | LED flash, Ultra HDR, panorama |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 49.86 MP |
| Sensor | Samsung S5KJN5 |
| Aperture | f/2.0 |
| Pixel Size | 0.64 µm |
| Sensor Size | 1/2.76" |
| Lens | 21mm (wide) |
| Extra | Panorama |
| Video Resolution and FPS | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
| Features | Face detection, Face unlock, Digital image stabilization |


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.