Report Error
[contact-form-7 id="28501" title="ReportDevice"]
[contact-form-7 id="50236" title="PSCR"]
Lava Agni 4
Lava Agni 4 Key Specs
- FM Radio support Dual sim support High RAM capacity High battery capacity
- No SD Card slot No headphone jack Not water resistant
Lava Agni 4 Reviews
Review on Youtube
Lava Agni 4
×Lava Agni 4 Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | LavaSmartphones by Lava > |
| Announced | 2025, November 20 |
| Release Date | 2025, November 25 |
| Out Price | INR24,999 |
DISPLAY
| Type | AMOLED |
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 446 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~88.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels |
| Peak brightness (nit) | 2400 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features |
BODY
| Colors |
Phantom Black Lunar Mist |
| Dimensions | 160.7 • 75.3 • 8.6 mm (6.33 • 2.96 • 0.34 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| Certification | IP64 |
| Water Resistant | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | Yes |
| USB Type | USB Type-C 3.2, OTG |
| Cooling System | |
| HDMI | |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes, with stereo speakers |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, GLONASS |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Number of SIM Area | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
| FM Radio | FM radio |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek Dimensity 8350 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| Bits | 64 Bit |
| Cores | 8 Cores Çekirdek |
| Process technology | |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| GPU Cores | 6 Cores |
| GPU Frequency | |
| OS | Android 15 |
| Play Store |
MEMORY
| RAM Capacity | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage | 256 GB |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score |
|
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | |
| Quick Charge Technology | |
| Video Playback Time | |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 50 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f/1.9 |
| Pixel Size | 1.0µm |
| Sensor Size | 1/1.55" |
| Optical Zoom | |
| Lens | (wide) |
| Extra | (wide), PDAF, OIS |
Second Camera
| Resolution | 8 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Sensor Size | |
| Optical Zoom | |
| Lens | 112° (ultrawide) |
| Extra |
| Image Resolution | 50 MP |
| Video Resolution and FPS | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Optical Stabilisation (OIS) | |
| Electronic Stabilisation (EIS) | |
| Slow Motion Video | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) |
Mobil
Photo
Video
|
| Selfie Score |
Selfie
Photo
Video
|
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 50 MP |
| Sensor | |
| Aperture | |
| Pixel Size | 0.64µm |
| Sensor Size | 1/2.76" |
| Lens | |
| Extra |
| Video Resolution and FPS | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Features |

If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.